последни написи
 

Ова се најголемите грешки во вашето CV, вели шефот за човечки ресурси на Google

Објавено на 23 сеп 2014, 15:51 од
Ова се најголемите грешки во вашето CV, вели шефот за човечки ресурси на Google

Како директорт за човечки ресурси на Google кој има прегледано над 20.000 резимеa во својата кариера, Лазло Бок е можеби вистинскиот човек кого треба да го послушате кога се работи за грешките во вашите CV-ја. Во пост на LinkedIn, г. Бок ги потенцираше најчестите грешки кои се појавуваат постојано во резимеата кои се доставуваат до…

Adobe ги купи апликациите за едитирање на Aviary за да ги спои со Behance

Објавено на 23 сеп 2014, 15:06 од
Adobe ги купи апликациите за едитирање на Aviary за да ги спои со Behance

Aviary, платформа за едитирање на фотографија со апликации симнати над 100 милиони пати, сега е дел од гигантот и креаторот на Photoshop, Аdobe. Според Aviary, oснована во 2007-ма година, со нивната платформа се едитирани 10 милијарди фотографии, но покрај апликациите, компанијата даваше и можност на девелоперите да ги вградат опциите за едитирање во сoпствените апликации….

Роботите се неодлучни кого прво да спасат кога се соочени со етичка дилема

Објавено на 23 сеп 2014, 14:37 од
Роботите се неодлучни кого прво да спасат кога се соочени со етичка дилема

Алан Винфред, експерт од Лаботаторијата за роботика во Бристол, и неговите колеги наидоа на интересна реакција од робот на кој го тестираа „Првиот закон за роботика“ на авторот на научно-фантастични новели Исак Асимов кој гласи: „Робот не смее да повреди човек или преку не преземање на акција да дозволи човекот да биде повреден. Заради безбедност…

Exercism.io ќе ве направи подобар програмер преку коментари од заедницата

Објавено на 23 сеп 2014, 13:45 од
Exercism.io ќе ве направи подобар програмер преку коментари од заедницата

Exercism.io е сајт кој ќе се обиде да ве научи да програмирате доволно добро за да можете да најдете работа. Сајтот за разлика од куп други слични сервиси не овозможува префрлање од една на друга тема доколку не ги завршите задачите. Најпрво се преземаат вежбите со помош на клиент, а потоа ги закачувате решените задачи….

Процесорот на iPhone 6 се покажа како најбрз на бенчмарк тестовите

Објавено на 23 сеп 2014, 13:01 од
Процесорот на iPhone 6 се покажа како најбрз на бенчмарк тестовите

Поголем екран и помоќен процесор кој ги надминува сите други уреди на пазарот. Овие две карактеристики му помогнаа на iPhone 6 и iPhone 6 Plus да ги сруши рекордите на продажба. Само во првиот викенд откако се појавија во продажба двата нови телефони се продадоа во 10 милиони примероци. Затоа беше и очекувано што директорот…

Стартапите од Централна и Источна Европа очекуваат инвестиции и поголеми тимови

Објавено на 23 сеп 2014, 12:38 од
Стартапите од Централна и Источна Европа очекуваат инвестиции и поголеми тимови

Се сеќавате на анкетата за состојбата на стартап сцените во 15 земји од Централна и Источна Европа? Сега Inventures.eu ги објавирезултатите кои откриваат дека 69 отсто од стартапите очекуваат поголема парична поддршка, но добар дел од нив очекуваат и поголема слобода од влијанието на инвеститорите. Над 300 стартапи од 15 земји се изјаснија во анкетата…

HTC дефинитивно ќе го прави новиот Google Nexus таблет компјутер

Објавено на 23 сеп 2014, 11:44 од
HTC дефинитивно ќе го прави новиот Google Nexus таблет компјутер

Инжиниерите на HTC последниве неколку месеци летаат до Googleplex каде работат на новиот Nexus таблет, јавуваат извори за Wall Street Journal. Google и HTC одбиваат да коментираат на се почестите најави за Nexus 9. За разлика од нив Nvidia на судска парница веќе објави дека до крајот на годината ќе излезе HTC-таблет со Tegra K1…

Џозеф Гордон-Левит ќе го глуми поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден

Објавено на 23 сеп 2014, 11:31 од
Џозеф Гордон-Левит ќе го глуми поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден

Доколку се оди според плановите актерот Џозеф Гордон-Левит ќе биде во улогата на поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, во новиот филм на Оливер Стоун – The Snowden Files. Актерот и режисерот се надеваат дека ќе успеат да постигнат договор, иако засега сè уште не започнале со преговори. Сепак Оливер Стоун веќе му ја понудил…

Nvidia ги претстави „ефикасните и моќни“ GTX 970 и GTX 980 графички картички

Објавено на 22 сеп 2014, 16:46 од
Nvidia ги претстави „ефикасните и моќни“ GTX 970 и GTX 980 графички картички

Новите графички карти од Nvidia GTX 980 и 970 за разлика од претходните Maxwell картички кои се направени да бидат штедливи, се направени за подобри перформанси. GeForce GTX 980 доаѓа со 2048 CUDA јадра; процесор на 1126 MHz или 1216 MHz во boost-мод; 4 GB 256-битна GDDR5 меморија и потрошувачка од 165W. GeForce GTX 970…

ИТ настан: Ентузијастички и гласен аплауз за Startup Weekend Skopje

Објавено на 22 сеп 2014, 15:52 од
ИТ настан: Ентузијастички и гласен аплауз за Startup Weekend Skopje

Финалето на Startup Weekend Skopje започна со ентузијастичко и гласно аплаудирање од сите присутни во салата на Скопски Саем. Тимовите веќе три дена, од петокот до недела, се дружеа и работеа на свои иновативни идеи. Помогнати од искусни ментори и претприемачи кои го поминале истиот пат, задача на единаесте тимови беше да ги претворат своите…