Претставен Skoool.mk Претставен Skoool.mk ИТ.МК
Објавено на од

Образовниот портал Skoool.mk нуди едукативен и интерактивен материјал за ученици од прво до деветто одделение, а има и содржина за средношколци.

„Порталот е од особено значење за образовниот процес во Македонија затоа што ги опфаќа предметите математика, биологија, хемија и физика за основното образование, а дел од нив ќе се користат за средните училишта.“ вели министерот за информатичко општество, Иво Ивановски.

Skoool.mk е тазе објавен сајт од страна на Intel и МИО на конференцијата, па затоа на порталот нема кој знае колку содржина. Но од таа содржина која ја има достапно може да се види дека има интерактивни лекции, некои во видео форма, заедно со тестови и други белешки од предавањето. Најавени се и летни обука за наставниците кои што предаваат по овие предмети.

ИТ министерот Ивановски рече дека учениците ќе добијат уште 65.000 компјутери со што Македонија ќе стане една од поразвиените земји во регионот со сооднос 1.4 студенти на 1 компјутер.

Кратко URL: http://1337.mk/5e
Виктор Дано

Објавено од

Виктор Дано е уредник на IT.com.mk уште од самите почетоци на порталот. Верува дека новите и традиционалните медиуми треба да соработуваат, и дека е најважно вистинската информација да стигне до публиката. Страствен фан на Liverpool FC и зависник од Discovery и National Geographics. Вебсајт Google+

it.com.mk е-билтен

Е-билтенот ви нуди да се информирате на дневна или неделна база или пак да бидете известени само за најважните случувања, како и за огласите од ИТ Кариера.
Дневен Мора да прочиташ
Неделен ИТ Кариера

26 коментари

 1. MusicFreak вели:

  Е сега му текна на крајот на учебната година

 2. @Drakuwa вели:

  кратка забелешка само… учениците од прво до деветто одделение, нели "почна да функционира" деветолетка кај нас :D

 3. Nada Kostova вели:

  Sekogas decata ne mozat da bidat doma.Taka sto ocigledno dalecinata go pravi toj spoj da deteto bide prijatel i so roditelot.Blagodaram.

 4. Nada Kostova вели:

  Внесете го текстот тука!

 5. VIOLETA вели:

  Navistina vredi samo da se usovrsi za dabide super.Nkogas ne e kasno za da se napravi dobro delo. PRODOLZETE TAKA KOJ NE ARESA NEKA SI PRAVI SAM.

 6. Мало.то вели:

  ццццц ова не се отвара
  па малку нека го појачат
  иначе почна новата ск година и супер ке
  биде ако ми се отвори ама многу тешко
  пробувам цел ден

 7. Џони вели:

  Све ненормално тука

 8. Sara вели:

  Ne se otvora za ucebnicite za sredno obrazovanie

 9. tanja вели:

  ne se otvara za ucenicite od treto odd

 10. sofij@ вели:

  da da bas e interesna ovaa strana i poucna samo napred ucenici i ucete bes prestanok

 11. lili вели:

  dobra e stranata uste da funkcionira kako sto treba

 12. lili вели:

  тешко или воопшто не отвара и нема ништо ново што може да послужи за учење

 13. monika вели:

  super e bas mi se sviga :))

 14. деспина сианкович вели:

  овааа страна е супер ,подобро за децата да учат ,ама да им се обезбеди на сите дечинја

 15. Jana вели:

  dobra stranica
  mnogu dobra no ne mi se sviga toa sto nema nekoj rabotii

 16. svet вели:

  Stranicata e mnogu korisna. Nedostasuvaat mnogu ucebnici od poveke oddelenia. Mislam ne nekoja teska aktivnost za kreatorite za da gi aploadiraat ostanatite ucebnici, bidejki vaka smesno izgleda, a od druga strana potrebni se pa zatoa gi barame

 17. Hi, Neat post. There is a problem along with your web site in internet explorer, may check this?
  IE nonetheless is the marketplace leader and a huge
  component of other people will pass over your wonderful writing due to this problem.

Коментирај

Current ye@r *